Історія бібліотеки

           ХУСТЩИНА – ДИВОВИЖНИЙ КРАЙ НАШОЇ ЗЕМЛІ . 

                      


Чарують  своєю красою  долини Тиси , Ріки ,  мовчазні вершини гір ,
зелені полонини, швидкоплинні річки з водоспадами , мальовничі села , уквітчані садами та виноградниками.           Хуст - місто старовинне і буремнa  історія його сягає в глибину віків ІХ-Х ст. Про це свідчать сиві руїни Замкової гори.        Перша згадка про Хуст належить до 1329 року , коли місто одержало право коронного , але в ряді історико - краєзнавчих видань стверджується , що вже в іх-х століттях на Хустській горі існувало слов'янське чи давньоруське городище або укріплене поселення.           З Хустщиною пов'язано багато великих та визначних постатей , які внесли великий вклад у розвиток культури краю, зокрема в літературну скарбницю, створення та поповнення перших бібліотечних осередків.           Однією з перших перлин друкованого слова на Хустщині з'явилася "Російська граматика" угорською мовою, яку підготував та видав письменник- полеміст Іоан Раковський у 1867 році.           Почала зав'язуватись книготоргівля між Закрпаттям і Східною Україною та Росією. Книгоноші завозили букварі, художні твори, церковну літературу, деякі наукові книжки. Це збагачувало культуру, служило певним поштовхом у подальшому розвитку освіти та створення бібліотек.           У перші повоєнні роки органами радянської влади вжито заходів до створення в краї широкої мережі клубно - бібліотечних закладів.           Згідно з постановою Ради Народних Комісарів УРСР від 21 листопада 1945 року "Про затвердження плану розвитку культурно- освітніх установ" на Закрпатті передбачалось відкрити 17 бібліотек , в тому числі одну дитячу, 505 сільських клубів та хат- читалень. Після підписання договору про возз'єднання Закарпатської України з Радянською Україною до бібліотек краю надійшло понад 90 тисяч книг з Києва та Москви.           В м.Хуст у 1945 році була створена окружна бібліотека , яка знаходилась в приміщенні районного будинку культури і займала одну кімнату площею 30 кв.м. де був один стелаж з дитячою літературою.           Районна бібліотека для дітей була відкрита у 1947 році  на той час фонд бібліотеки складав 450 примірників книг, дітей - читачів було - 135. Бібліотека багато років знаходилась по вулиці Б.Хмельницького , 10.               Через деякий час було відкрито перші сім сільських хат - читалень, зокрема у селах : Вишково , Горінчево, Сокирниця , Велятино , Рокосово , Іза , Драгово.           Сільські бібліотеки району активно створювались та удосконалювались протягом 50 - 60 років. Кількість читачів , книжковий фонд , обсяг роботи постійно зростав, як зростав авторитет бібліотек.            Для підготовки культурно- освітніх кадрів із місцевого населення відкрив для молоді свої двері у березні 1947 році Хустський культурно-освітній технікум.             Першою завідувачкою дитячої бібліотеки  була Даниленко Галина Феодосіївна 1947-1950 роки,

 1960 -1970 роки Немеш Маргарета Іванівна,  

в 1970 - 1978 роках Недериця Маргарита Іванівна.

                    Для розширення інформаційного потенціалу бібліотек державної мережі сприяла централізація. Хустська централізована бібліотечна система, яка була створена у 1978 році , в яку входила Районна бібліотека для дітей, дитячий книжковий фонд району на той час складав 200 тисяч примірників книг, 15 тисяч дітей - читачів , також було відкрито філіал дитячої бібліотеки у с. Вишково.
             Структура бібліотечної системи:
       1. Центральна районна бібліотека Хустської ЦБС;
       2. Центральна районна бібліотека для дітей
       3. Міська   бібліотека - філіал
       4. 67 - бібліотек - філіалів
       5. 6 клубів - бібліотек
       6. 1 клуб -музей
             З 1978 року на посаду заступника директора по роботі з дітьми була
                                           

       призначена  Цупик Віра Олександрівна , яка пропрацювала до 1986 року, з 1986 року після закінчення Харківського інститути культури була призначена  молода ,
                                        

енергійна Дулкай (Сеневич) Олена Василівна , яка пропрацювала до 2004 року, з 2004  призначена  заступник директора по роботі з дітьми Габор Оксана Володимирівна.
                            
                
Заступник директора по роботі з дітьми Габор Оксана Володимирівна
                Хустська централізована бібліотечна система з 2003 року - децентралізована .У зв'язку з децентралізацією районної бібліотечної системи робота бібліотек району має свою спеціфіку. Центральна районна   і дитяча бібліотеки продовжують здійснювати методичний вплив на бібліотеки району, здійснює комплектування та обробку нової літератури для сільських бібліотек.
                Районна дитяча бібліотека міняла адресу декілька раз  , а з 2011 року   бібліотека знаходиться в приміщенні райдержадміністрації.
                З травня 2013 року   Хустська  районна біблотека і районна бібліотека  для дітей стали комунальним закладом "Хустська районна бібліотека"  -

                                          

       директор Крайникович Юлія Шамуїлівна, комунальний заклад "Хустська районна бібліотека для дітей"  - директор Габор Оксана Володимирівна .


                              Директор РДБ Габор Оксана Володимирівна
                  Книжковий фонд РДБ понад 21 тисячі примірників книг: довідкової, природничої, технічної літератури, а також з інших галузей знань. Періодичних видань - 53 назви, 2400  - тисячі  користувачів .
                                     До послуг користувачів:
 *        алфавітний каталог;

 *        систематичний каталог;

 *       краєзнавча картотека статей;

 *       краєзнавчий каталог;

 *       систематична картотека статей
                 В яких можна знайти найновішу інформацію на допомогу у навчальному процесі загальноосвітньої школи, популяризація кращих зразків світової літератури, орзіназація змістовного дозвілля дітей.



                           


Немає коментарів:

Дописати коментар